Zadzwoń do nas

+48 661 303 502

+48 723 669 421

Masz pytania?

Tytuł "Budowa Roku 2021" dla "Domu Weneckiego"


Miło nam poinformować Państwa, że otrzymaliśmy nagrodę pierwszego stopnia w konkursie "Budowa Roku 2021", za rozbudowę, przebudowę oraz rewitalizację zespołu budynków młyna z przeznaczeniem na budynek usługowy w Nysie przy ul. Mostowej 1, o wartości powyżej 23 mln zł (Grupa VII).

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa zorganizował XXXII Konkurs BUDOWA ROKU. Jego współorganizatorami byli: Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Konkurs stał się jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Jego celem jest wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.

Komitet Honorowy Konkursu PZITB „BUDOWA ROKU”:

  • Minister ANDRZEJ ADAMCZYK - Minister Infrastruktury
  • Minister KATARZYNA ŁAŻEWSKA-HRYCKO - Główny Inspektor Pracy
  • Minister TOMASZ ŻUCHOWSKI - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad
  • Prof. KAZIMIERZ FURTAK - Przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk
  • EWA MAŃKIEWICZ-CUDNY - Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej
  • Prof. MARIA KASZYŃSKA - Przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa
  • JAN STYLIŃSKI - Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budowlanych
  • AGNIESZKA KALINOWSKA-SOŁTYS - Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • ANDRZEJ ZIÓŁKOWSKI - Prezes Urzędu Dozoru Technicznego
  • ZBIGNIEW JANOWSKI - Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”
  • ROBERT GERYŁO - Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej
  • RYSZARD TRYKOSKO - Przewodniczący Rady Fundacji PZITB

Nagrodzone obiekty budowlane charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa robót, dobrą organizacją procesu budowlanego, wysokim poziomem zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.

Dom Wenecki Nysa. Dawniej Wielki Młyn Nysa. Konkurs.

Obiekt jest zlokalizowany w centralnej części Nysy. Wcześniej pełnił funkcję młyna usługowego. Jest budynkiem pięciokondygnacyjnym, z piwnicami użytkowymi pod jego częścią. Na parterze usytuowano takie pomieszczenia, jak sala konferencyjna z ekspozycją muzealną, lokale usługowe i restauracja z tarasami ukierunkowanymi widokowo na rzekę i ogród, a na kondygnacjach powyżej parteru ‒ luksusowe apartamenty z widokiem na rzekę Nysę Kłodzką. Znajduje się tam 28 apartamentów o wysokim standardzie, z recepcją i przeszklonymi holami. Obiekt składa się z czterech części. Część nr 1 ‒ budynek starego młyna ‒ jest trzykondygnacyjna, ze ścianami murowanymi z cegły i z kamienia, stropami drewnianymi belkowymi, dachem drewnianym. Ta część, wybudowana na początku XX wieku, jest objęta nadzorem konserwatorskim w zakresie elewacji, stropów belkowych i używanych maszyn. Część nr 2 ‒ budynek (most) nad dawnym kanałem Młynówką – jest czterokondygnacyjna, o konstrukcji żelbetowej szkieletowej, z wypełnieniem z cegły i pustaków ceramicznych, ze stropami żelbetowymi oraz konstrukcją dachu w postaci płyty żelbetowej i schodami żelbetowymi. Została dobudowana do starej części w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Część nr 3 ‒ budynek produkcyjny starego młyna – jest pięciokondygnacyjny, o konstrukcji żelbetowej szkieletowej z wypełnieniem z cegły i pustaków ceramicznych, ze stropami żelbetowymi oraz konstrukcją dachu w postaci płyty żelbetowej i schodami żelbetowymi. Część nr 4 ‒ budynek nowo projektowany – jest pięciokondygnacyjny, o konstrukcji żelbetowej szkieletowej. Wysokością i proporcjami nawiązuje do części istniejących 1 ÷ 3. Nowo zbudowany budynek jest odcięty od budynków istniejących zagłębieniem w formie łącznika całkowicie przeszklonego. Wszystkie części (oprócz garażu podziemnego) są połączone na poszczególnych poziomach wspólnymi dwiema klatkami schodowymi i dwoma dźwigami osobowymi.


Dom Wenecki Nysa. Dawniej Wielki Młyn Nysa. Konkurs. Dom Wenecki Nysa. Dawniej Wielki Młyn Nysa. Konkurs.
Dom Wenecki Nysa. Dawniej Wielki Młyn Nysa. Konkurs.
Dom Wenecki Nysa. Dawniej Wielki Młyn Nysa. Konkurs.
Dom Wenecki Nysa. Dawniej Wielki Młyn Nysa. Konkurs.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1383,79 m2, powierzchnia użytkowa 4663,49 m2, a kubatura budynków 21 812,20 m3. Całość prac wykonano w ciągu 26 miesięcy.

Źródło: budowaroku.pl